Největší stavba všech dob. Velká čínská zeď.

Čchang-čcheng, doslova „Dlouhá zeď“. Dlouhá čínská zeď je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou v křivce, která je podobná dračímu tělu. Je největší stavbou, jakou kdy lidská ruka na této planetě zbudovala. Velká čínská zeď vznikala po dobu více než 1800 let a vede od Žlutého moře přibližně od Pekingu až k Nefritové bráně v Ťia-ju-kuanu.

Ochrana Velké zdi

Ochrana Velké zdi

Číňané jsou na svoji více než dva tisíce let starou Velkou čínskou zeď náležitě hrdí. Při vstupu na hradby známých úseků jako je Badaling s oblibou říkají: „Osedláme si velkého draka!“. Návštěvníci však již nejsou vždy přesně informováni o tom, že většina částí zdi zdaleka nevypadá takto velkolepě. Často se jedná pouze o rozvalené kameny a cihly ležící v odlehlých horách, pastvinách a pouštích.

Velkou čínskou zeď není na rozdíl od některých jiných kulturních památek možné zakonzervovat a udržovat jako muzeální exponát. V současnosti jsou celé její úseky ponechány svému vlastnímu osudu. Některé části, které se v minulosti nacházely na okraji pouští, jsou dnes spolu s okolní zemědělskou půdou zcela pohlceny rozšiřujícím se pískem. Například úseky Velké zdi sousedící s pouštěmi Maowusu a Tenggeli tak již dnes nenávratně zmizely. V úsecích Gansu, Ningxia, Shaanxi a Shanxi je zeď v současnosti téměř srovnaná se zemí a navíc je vystavená neustálému vlivu větrů a dešťů – na mnoha místech je běžným okem jen stěží rozeznatelná. Cihlové zdi situované v Tianjinu, Pekingu a provincii Hebei jsou na tom o něco lépe, ale i tak se vlivem větrů a dešťů cihlu po cihle postupně rozpadávají.

Vedle přírodních vlivů je dalším velkým nepřítelem Velké zdi lidská činnost. Je poměrně běžnou záležitostí, že obyvatelé žijící v blízkosti zdi využívají cihly a kámen na stavbu svých domů. Není ničím neobvyklým spatřit zemědělce rozbíjející zeď, aby z ní získali stavební materiál na stavbu svého ovčína či latríny. Mnohé zdi také padly za oběť rozšiřující se síti moderních dálnic.

Nová kapitola historie Velké čínské zdi se začala psát v září 2006, kdy Čínské státní shromáždění vyhlásilo nařízení o ochraně Velké zdi, které vymezuje lidské aktivity prováděné v jejím prostoru. Díky tomuto historickému rozhodnutí byla Velké zdi dána šance na přežití.

Dejte o nás vědět ostatním.

Copyright © 2018 Velká Čínská zeď | Opevnění zvané Dračí hřbet neboli Velká čínská zeď. Velká Čínská zeď je největší stavbou všech dob.
Created by:
MFÁčko.cz
Pro cestovatele: Navštivte tajemné Peru nebo některou z jiných zemí Jižní Ameriky. Pokud nevíte kam zamířit v létě, zkuste dovolenou v Rakousku, nebo dovolenou ve Španělsku. Za romantikou se vydejte do Saint-Tropez, popřípadě navštivte Benátky. Kdo má rád klid, rozhodně by měl navštívit ostrov Korfu. Pokud rádi cestujete, vydejte se do Španělského města Barcelona. Kdo preferuje rušná města určitě by neměl vynechat New York nebo navštívit jiná největší města světa.